Het aantal zetels in de raad zegt soms niet alles over de machtsverdeling in de gemeenteraad. Uiteindelijk gaat het ook om het feit hoe belangrijk je bent als fractie om een meerderheid in de gemeenteraad te behalen, in ons geval 15 of meer stemmen. De fractie onderzocht de invloed van de afsplitsing van Jaap en kwam tot deze notitie.
Hieruit blijkt dat de zogenaamde 'stemkrachtindex' volgens het model van Shapley-Shubik bijna drie keer zo groot was geworden bij de ChristenUnie/SGP in vergelijking met de vorige situatie. De index ging van 0.0333 naar 0.0905. De stemkracht van D66 is bijna gehalveerd en ging van 0.1667 naar 0.0905 en is dus gelijk aan die van de ChristenUnie/SGP, wat logisch is aangezien beide fracties nu drie zetels hebben. Voor de overige partijen is er een licht verlies.
Dit valt te verklaren door bijvoorbeeld te kijken naar de huidige coalitie. VVD, PW en D66 hadden voorheen 15 zetels. Met het vertrek van Jaap 14. De ChristenUnie/SGP komt daarmee op de wip te zitten van wel of geen meerderheid. Ook in vergelijkbare samenstellingen is dat het geval geworden.
Jaap zelf doet het ook niet slecht. Hij heeft een index van 0.0571, dus heeft zelfs meer stemkracht dan de ChristenUnie/SGP in de oude situatie. En Jaap doet het beter als eenmansfractie dan in de vorige periode waar hij een index van 0.0000 had, nadat Liane Wubbels overstapte van D66 naar PW, zo is te lezen in deze Engelstalige notitie. Dit houdt dus in dat je geen enkele stemkracht hebt. Een aardig detail hierbij is dat ook toen de ChristenUnie als grote winnaar uit de bus kwam.
Kortom, het aantal zetels is niet het enige wat telt. Een kleine wijziging van 1 zetel kan grote gevolgen hebben.